טיפולים נפוצים במפרק הברך

ישנו מגוון רחב של טיפולים בפתולוגיות השונות של מפרק הברך – שמרניים וניתוחיים כאחד.

הטיפולים השמרניים במפרק הברך כוללים: כדורים נוגדי דלקת, זריקות קורטיזון או תכשירי סיכוך, פיזיותרפיה, תומכי ברך והדרכה לאורחות חיים.

הטיפולים הניתוחיים במפרק הברך מחולקים לניתוחים ארטרוסקופים ולניתוחים פתוחים. ניתוחי מפרק הברך מתאפיינים בקדמה טכנולוגית, בחשיפה כירורגית מוגבלת, בשיעורי הצלחה גבוהים ובתרומה רבת משקל לאיכות החיים.

ניתוחי ארטרוסקופיה

מרבית הניתוחים של מפרק הברך מבוצעים בדרך ארטרוסקופית – בעזרת סיב אופקי שמוחדר לברך ומחובר למצלמת וידיאו מחוץ לברך, בעזרת 2 פתחי חדירה בלבד, על-בסיס אמבולטורי וללא אשפוז. הארטרוסקופיה מאפשרת לאבחן את מפרק הברך ולבצע ברצף פעולות ניתוחיות מתקנות. ההחלטה לביצוע ארטרוסקופיה מבוססת על בירור קליני והדמיה מקדימים.

ניתוחי הארטרוסקופיה השכיחים כוללים: תיקון או תפירה של קרע במניסקוס, שחזור רצועה, הטריית והשתלת סחוסים, הסרת גופים חופשיים וכריתת סינוביה (קרום המרפד את חלל הברך) דלקתית.

למידע נוסף לחץ כאן

ניתוחי החלפת מפרק ברך

ניתוחים פתוחים של מפרק הברך כוללים החלפה מלאה או חלקית של מפרק הברך ותיקוני עיוותים של מפרק הברך. ניתוח החלפת מפרק ברך מבוצע במקרים של נזק סחוסי נרחב על-רקע ניווני, דלקתי או חבלתי, כאשר ישנם כאבים מתמשכים והגבלה ניכרת בניידות ובתפקוד. בניגוד לשם הניתוח, הוא לא כרוך בהחלפת מפרק הברך אלא שחלוף של משטחי המפרק הפגועים במשטחים מלאכותיים (מתכתיים ופלסטיים).

ניתוחי החלפת ברך מבוצעים מאז שנת 1968, כשלאורך השנים חל שיפור ופיתוח ניכר בטכניקה ובחומרי המשתל. ניתוח החלפת ברך נחשב לאחד מהניתוחים המוצלחים ביותר ברפואה. שיפור הטכנולוגיה הניתוחית אפשר ביצוע הניתוח מבעד לפתיחה כירורגית מצומצמת והתאמה טובה יותר למבנה האנטומי של המנותח. פותחו גם שיטות תכנון ממוחשבות מקדימות של הניתוח בעזרת MRI ו- C.T, המשפרות את הדיוק וההתאמה האנטומית. השיפורים בטכניקה הניתוחית, בטכנולוגיה ובחומרי המשתל שיפרו את התוצאות הניתוחיות בטווח הקצר והארוך, וקיצרו את זמן האשפוז והשיקום.

במקרים של פגיעה סחוסית מצומצמת רק בלשכה אחת של הברך, ניתן לבצע החלפה חלקית (חד-מדורית) של מפרק הברך בפתיחה כירורגית מוגבלת, ותוך שימור של חלקי הברך התקינים. ניתוח שמרני זה מקצר עוד יותר את משך האשפוז והשיקום.

במהלך הזמן פותחו מתכוני טיפול להפחתת הכאב בניתוחי החלפת מפרק ברך, כגון: הזרקות מונחות דופלר לחסמים עצביים מקומיים, הזרקות תוך-בירכיות ומערכות הזרקה בשליטה עצמית.

למידע נוסף ולצפייה בראיון עם פרופ' רפי קרסו לחצו כאן

 

ניתוחי השתלת סחוס

במקרים של פגיעה סחוסית פירקית ממוקמת ניתן לבצע השתלת סחוס. השתלת סחוס מבוצעת בשתי שיטות עיקריות:

  • העתקת מקטע סחוסי מאזור שולי של משטח הפירקי לאזור הפגוע.
  • תאי סחוס שנלקחו מהמנותח מגודלים מעבדתית בתרבית רקמה, ולאחר מכן מושתלים לאזור הסחוס הפגוע.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם​